Tavsiye Edilen Lastik Güvenliği Kontrol Listemiz

Lastikler asla ihmal edilmemelidir. Aracınızın güvenliği buna bağlıdır. Arabanızın frenleri, lastiklerle birlikte aracınızın en önemli bileşenlerinden ikisidir. Güvenli bir araç kullandığınızdan emin olmak sadece kendi güvenliğiniz için değil, yoldaki diğer insanlar için de önemlidir. Lastik güvenlik kontrol listesine sahip olmak, güvenli bir araç kullandığınızdan emin olmanın önemli bir parçasıdır.

lastik güvenliği ve bakım kontrol listesi

Lastiklerinizin sahip olabileceği yaygın sorunlardan bazıları için lastik güvenliği ve bakım kontrol listenizi düzenli olarak kontrol edin. Lastikler, otomobilinizin neredeyse tüm diğer bileşenlerinden daha fazla suistimal alır. Aşınmalarına, basınç kaybetmelerine veya delinmelerine neden olabilecek yolla ve tüm unsurlarıyla doğrudan temas halindedirler. Lastikleriniz aşınma ve hasar açısından kolaylıkla incelenebilir. Lastiklerinizin bakımını ne kadar iyi yaptığınız, güvenliğinizi, araç performansınızı, yakıt verimliliğinizi ve onarım maliyetlerinizi etkileyecektir.

Diş Derinliği

Yeterli diş derinliğine sahip olmak, aracınızın yolu düzgün bir şekilde kavramasını sağlamak için hayati önem taşır. Lastiklerinizin minimum güvenli diş derinliği 2/32 inç veya kabaca, lastiğinizin kaburgaları arasında baş aşağı tutulduğunda Lincoln’ün kafasını bir kuruş üzerinde tamamen kaplayacak kadar diş derinliği olmalıdır. Diş derinliği, özellikle kaygan veya ıslak koşullarda hızlanırken veya fren yaparken güvenliği sağlamak için önemlidir.

Lastik Hava Basıncı

Tüm lastikleriniz doğru hava basıncına sahip olmalıdır. Yetersiz veya fazla şişirilmiş lastikler, düzensiz araç davranışına neden olabilir ve sürüş sırasında tehlikeli olabilecek yol tutuşu ve tutuşu etkileyebilir. Lastiklerinizdeki uygun basınç, sorunsuz bir sürüş, geliştirilmiş çekiş, daha iyi yol tutuşu ve optimum yakıt tasarrufu sağlamanızı sağlar.

“Buradaki tüm ekiple harika deneyimler yaşadım; nazik, bilgili ve verimlidirler. Yardım ve misafirperverliği gerçekten takdir ettim! Başkalarının hizmetlerini kullanmasını şiddetle tavsiye ederim.”

Lastiklerinizin verimliliği için üreticinizin tavsiye ettiği lastik hizmetlerine ayak uydurmak gereklidir. Servis aralıklarını takip edebilir veya balanssızlık, yanlış hizalama veya erken lastik aşınması belirtilerine dikkat edebilirsiniz.

Lastik rotasyonu, rot ayarı ve lastik balans hizmetleri düzensiz aşınmayı önlemeye yardımcı olarak lastiklerinizin ömrünü uzatır ve yakıt verimliliğini artırır.

erik mclean FCuHUZxjBIU unsplash 1
giorgio trovato 7PUrk4B18tY unsplash
Aşınma ve yıpranma

Lastikleriniz yola maruz kalır ve bazı genel aşınma ve yıpranmalardan muzdarip olmaları normaldir. Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol edin. Düzensiz aşınmaya, kesikler, çıkıntılar, çatlaklar dahil olmak üzere hasarlara veya çivi, cam veya küçük kayalar gibi bunlara sıkışmış nesnelere dikkat edin. Herhangi bir sorun bulursanız, lastikleri değiştirdiğinizden veya tamir ettirdiğinizden emin olun.

Araç üreticiniz tarafından önerilen bakımın uygulanması, lastiklerinizin daha uzun süre etkili kalmasına yardımcı olacaktır.

Önerilen kontrol listemizi kullanın ve en az her hafta görsel bir lastik güvenlik kontrolü yapın.

Yeni lastiklere ihtiyacınız olduğunu veya lastiklerinizin servise ihtiyacı olduğunu fark ederseniz, bugün bizimle iletişime geçin!

Ne zaman onarıma ihtiyacınız var?

Alternatörün mekanik parçaları sızdırmazdır, ancak yağlayıcı aşındıkça oturma suyu ona zarar verebilir. Suya tekrar tekrar maruz kalmak, elektrik arkı nedeniyle fırçaların zarar görmesine ve yıpranmasına neden olabilir. Erken teşhis her zaman daha iyidir. Sürüş sırasında gösterge panelinizin sinyallerini kontrol edin, kontak açıksa aracınızın kontrol panelinde bir akü ışığı yanacaktır. Bu, hızlı bir şekilde bakmanız gerektiği anlamına gelir. Aynı şekilde araçta çalışmayan plakalar da akü arızasının sebebi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir