Su Arabanızın Alternatörüne Zarar Verebilir mi?

Bir arabanız olduğunda, onunla nasıl ilgileneceğinizi bilmeniz gerekir. Onda ters gidebilecek çeşitli şeyleri ve ne zaman tamir ettirmeniz gerektiğini anladığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Bir arabanın göz kulak olmanız gereken parçalarından biri de alternatördür. Alternatör, arabanın hayati bir parçasıdır. Aracınızın içinde, alternatör mekanik enerjiyi alıp dönen bir makara ile kullanılabilir enerjiye çeviriyor ve bu enerji aracın aküsünde depolanıyor.

Alternatör su geçirmez değildir

Alternatör su geçirmez değildir ve suya daldırıldığında/daldırıldığında baktırmanız gerekir. Aracınızın düzgün çalışabilmesi için onarım gerekli olacaktır. Kontağınız açıksa, gösterge panelinizde bir pil ışığının yandığını göreceksiniz. Sürüş sırasında da yanabilir ve bu, ona bakmanız gerekeceği anlamına gelir. Arabada düzgün çalışmayan plakalar olduğunda da alternatör bozulabilir.

araca ihtiyacı olan ilgiyi göstermek

Bazen farlarınızın veya ön panel ışıklarınızın azaldığını veya tamamen söndüğünü fark edebilirsiniz. Bu, araba rölantideyken olur. Motor çalışırken daha parlak hale geldiklerini göreceksiniz. Bu, arabanızda oluyorsa, kötü bir alternatörünüz olabilir. Kötü gidenin alternatör mü yoksa akü mü olduğunu öğrenmek isteyeceksiniz. Ne olursa olsun, araca ihtiyacı olan ilgiyi göstermek kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Arabanızın her zaman iyi çalıştığından emin olmak isteyeceksiniz. Şimdi ve gelecekte sizin için büyük bir fark yaratabilir.

Daha fazla yap

Since the 1980s, car manufacturers moved away from using carburetors to a more advanced system – the electric fuel injectors. As such, the car is fitted with sensors that measure the outdoor ambient temperature. This system allows the electric fuel injector to adjust the air-fuel mixture to account for the cold weather. Typically, an electric fuel injector will create a fuel-rich air-fuel mixture by releasing more gasoline, compensating for low evaporations levels.

"Mükemmel hizmet ve dürüst tamirci Arabalarımla ilgili bir sorunum olduğunda her zaman gelirim ve burayı her zaman herkese tavsiye ederim."

Bunu akılda tutarak, arabanızı rölantide çalıştırdığınızda, çok az fayda sağlayarak veya hiç fayda sağlamadan daha fazla yakıt yakarsınız. Ne de olsa, arabanızın motoru soğuk havalarda araba stop etmeden çalışacak şekilde optimize edilmiştir. Arabanızı rölantide çalıştırmanın tek nedeni, kabini ısıtmak ve ön camın buzunu çözmektir, bu işlem yaklaşık 3 dakika sürer.

Aracınızı yola çıkmadan önce 10-15 dakika rölantide çalıştırmanız kirliliği artıracaktır. Motordan çıkan yakıtın büyük bir kısmı yanmamış veya kısmen yanmış olduğundan, arabanız çok fazla zehirli duman çıkaracaktır.

erik mclean FCuHUZxjBIU unsplash 1
giorgio trovato 7PUrk4B18tY unsplash
Neden Birçok Kişi Kış Aylarında Arabaları Rölantide Kullanmanın Çok Önemli Olduğunu Düşünüyor?

İçten yanmalı motorlar, motor silindirlerinde benzin ile havanın karıştırılmasıyla çalışır. Hava-yakıt karışımı sıkıştırıldıktan sonra, karışım pistonları hareket ettiren buji tarafından ateşlenir. Geçmiş yıllarda, özellikle 1980’lerden önce, bir karbüratör yakıt ve havanın karışımını kontrol ediyordu. Karbüratörün bir kusuru, hava-yakıt karışımındaki yakıtı tam olarak kontrol edememesiydi.

Benzinin soğuk havalarda zor buharlaştığı göz önüne alındığında, karbüratör gerekenden çok daha fazla yakıt salmaya yatkındı.

Yakıt açısından zengin karışım, ateşlendiğinde motor hasarı olasılığını artırdı.

Araç sahiplerine, motorun ısınmasını sağlamak ve böylece karbüratörün doğru yakıt karışımını sağlamasını kolaylaştırmak için araçlarını birkaç dakika rölantide çalıştırmaları önerilir.

Ne zaman onarıma ihtiyacınız var?

Alternatörün mekanik parçaları sızdırmazdır, ancak yağlayıcı aşındıkça oturma suyu ona zarar verebilir. Suya tekrar tekrar maruz kalmak, elektrik arkı nedeniyle fırçaların zarar görmesine ve yıpranmasına neden olabilir. Erken teşhis her zaman daha iyidir. Sürüş sırasında gösterge panelinizin sinyallerini kontrol edin, kontak açıksa aracınızın kontrol panelinde bir akü ışığı yanacaktır. Bu, hızlı bir şekilde bakmanız gerektiği anlamına gelir. Aynı şekilde araçta çalışmayan plakalar da akü arızasının sebebi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir