SIKÇA SORULAN SORULAR

SIK gelen sorular

Şanzımana yağ sızıntısı, balataların aşınması, şanzıman kulaklarının işlevini yitirmesi yada genel bakımının eksik yapılmış olmasından kaynaklı oluşmaktadır.

İçten yanmalı motorlarda pistonlar, silindirlerin içerisinde hareket eder. Silindirlerin aşınması ve büyümesi ya da pistonların deforme olması ve küçülmesi durumunda motordan sanki bir cisme vuruluyormuş gibi ses çıkar. Sesin kaynağı piston ya da silindirler olduğu için dikkat edilmesi ve üzerinde durulması gerekir.

Diferansiyelden gelen rahatsız edici sesler başka bir arızanın varlığına işaret ediyor olabilir. Bu sesler genellikle uğultu, sürtünme veya vuruntu şeklinde olmaktadır. Eğer gelen ses bir vuruntu sesi ise bu, ayna ve mahruti boşluklarının arasındaki mesafenin gereğinden fazla olduğuna işaret eder.

Genellikle 10 bin kilometre kat edildiği zaman bir aracın periyodik bakıma girmesi gerekir. Kilometre sınırını doldurmayan araçların ise bakım süresi en fazla 1 yıldır. Belirtilen kilometre kat edilmese bile aracın her yıl mutlaka periyodik bakıma girmesi gerekir.

Triger zinciri değişimi profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. 100.000 kilometrede bir veya her 3 yılda bir triger zincirinin değişmesi gerekir.

Fren balatasının ömrü sürüş tarzına ve balatanın malzemesine bağlı olarak farklılık gösterse de genellikle 40-50 bin km civarlarında değiştirilmesi gerekiyor.

Uğultu Sesinin Sebebi lastikler de olabilir. Araçtan gelen uğultu sesinin sebebi genelde rulman olsa da nadir olarak lastiklerin özelliğini kaybetmesi de uğultu oluşturabilir. Hatta çoğu zaman arızanın rulman olduğu düşünülür. Rulman değişimi yapılır.

Sertifikalı bir güvenlik teftiş vermekteyiz

2010’dan beri Ankara bölgesindeki müşterilere güvenilir, güler yüzlü ve tutarlı hizmet sunuyoruz. Teknisyenlerimiz tüm araç marka ve modellerinde uzmandır.

certificate 01 1
certificate 02 1
certificate 03 1